Jak pracovat se šablonami platformy WordPress

WordPress je jedním z nejpoužívanějších publikačních systémů na světě. Jeho správa je velmi snadná a zvládne ji opravdu každý. V tomto návodu se naučíme pracovat se šablonami.

Co je to šablona?

WordPress šablona je prakticky vzato balíček souborů, který určuje způsob, jakým se vaše stránka zobrazuje. Její změnou se kompletně změní design webu. Existuje mnoho různých typů šablon – šablony vhodné pro osobní blog, korporátní stránku, zpravodajství či třeba e-shop. Dále je možné dělit šablony na:

  • Bezplatné
    Tyto šablony jsou volně k dispozici (typicky na WordPress.org)
  • Placené (prémiové)
    Šablony, které je možné koupit ve specializovaných e-shopech. Jejich cena se většinou pohybuje od 400 do 1700 korun.
  • Plně vlastní
    Šablony, které byly pro daný účel speciálně vytvořené nějakým vývojářem – na zakázku. Toto řešení bývá nejdražší, protože vyžaduje nejvíc času. Je však nejvíce flexibilní, protože jsou šablony vytvořené na míru, přesně podle požadavků.

 

Jak pracovat se šablonami?

Jakékoliv úpravy vaší WordPress prezentace vyžadují přihlášení. Jak se přihlásit

V levém panelu administrace Dashboard klikneme na tlačítko „Vzhled“ a následně na tlačítko „Šablony“. Na této obrazovce vidíme přehled instalovaných šablon:

Přehled šablon
Přehled šablon

 

Změna aktivní šablony

Najedeme-li na některou ze šablon, zobrazí se nám tlačítka „Aktivovat“ a „Aktuální náhled“. Klepnutí na tlačítko „Aktuální náhled“ způsobí, že se nám ukáže náhled, jak by web vypadal s danou šablonou. Tlačítko „Aktivovat“ změní aktivní šablonu webu na právě zvýrazněnou.

Přehled šablon

 

Instalace šablon

Klepnutím na tlačítko „Instalovat“ se nám zobrazí stránka, kde je možné instalovat nové šablony:

Instalace šablon
Instalace šablon

Zde je možné vybrat si jednu z mnoha volně dostupných šablon z WordPress.org. V případě, že máme šablonu ve formátu .zip (například koupenou nebo vlastní šablonu), klepneme nahoře na tlačítko „Nahrát šablonu“.

Napsat komentář